Սիրելի գյումրեցիներ, վերահաստատում եմ ասածս` ՔՊ-ն Գյումրիում քաղաքապետ չի ունենալու, դա հաստատ է          Ես ասել եմ, որ իմ հայ ժողովրդի մեջ չունեմ թշնամի, Ես հանուն ճշմարտության եմ ապրում, բոլորն ինձ գիտեն       Մեզ տրված քվեները չենք փոշիացնելու, այն ծառայելու է Գյումրուն ու բոլոր գյումրեցիներին
Արայիկ Հարությունյանը թույլ չի տվել Պատմության դասագրքի տպագրումը. Պատճառներից մեկը Մարտի 1-ն է
Այս պահին քննարկվում է Հայոց պատմության դասագրքի բովանդակությունը: Շատ բարդ քննարկումներ են, հանձնաժողովը չի կարողանում եզրակացության գալ: Մնացած բովանդակային հարցերի հետ կապված չափորոշիչներ ու ծրագրեր են մշակվում: Այս մասին լրագրողներին հայտնել է ԿԳՄՍ նախարար Արայիկ Հարությունյանը՝ նշելով, որ դասագրքերը հրատարակվել են երկու փուլով:
Հարցին՝ արդյո՞ք Մարտի 1-ի հետ են կապված Պատմության դասագրքի մասով դժվարությունները, նախարարն ասաց, որ դրանք կապված են Մարտի 1-ի, ընտրությունների, քաղաքական գնահատականների հետ:
Հարցին, թե կարելի է արդյո՞ք եզրակացնել, որ պատմությունն այլ կերպ է ներկայացվել ու հիմա այլ կերպ ներկայացնելու խնդիր կա, Հարությունյանը պատասխանեց. «Այո, կա այդպիսի խնդիր: Ես դեռ թույլ չեմ տվել պատմության դասագրքերի տպագրումը, քանի դեռ հանձնաժողովը չի եկել որոշակի եզրակացության: Նախարարն ասաց, որ Մարտի 1-ի մասով վիճելի ձևակերպումներ կան»: