Հայաստանն այլ ելք չունի Թուրքիայի հետ կապերը կարգավորելուց բացի
Նրա խոսքով՝ «օկուպացված ադրբեջանական տարածքների ազատագրումը» դադարել է Թուրքիայի եւ Հայաստանի միջեւ հարաբերությունների կարգավորման պայման լինել։
«Այժմ Հայաստանը պետք է վճռականություն ցուցաբերի, որպեսզի Ադրբեջանի հետ համատեղ աշխատի Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում խաղաղության եւ կայունության հաստատման համար։ Թուրքիան պատրաստ է կարգավորել հարաբերությունները Հայաստանի հետ։ Բայց դա կախված չէ միայն մեկ կողմի ցանկությունից։ Հայաստանն այլ ելք չունի՝ Թուրքիայի հետ կապերը կարգավորելուց բացի։ Մեր ժողովուրդները ապրել են կողք կողքի։ Պետք է, որպեսզի հայ ժողովուրդը իր ձեռքը վերցնի երկրի ապագայի պատասխանատվությունը»,- ասել է Յըլդըրըմը։
Հիշեցնենք, որ Թուրքիան անմիջական մասնակցություն է ունեցել Լեռնային Ղարաբաղի եւ Հայաստանի դեմ Ադրբեջանի ագրեսիային։ Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման Թուրքիայի առաջադրած պայմանը հրաժարումն էր Հայոց ցեղասպանության ճանաչման պահանջից։