Զանգեզուրի միջանցքը իրականություն է դառնում.«Հայեր,չե՞ք տրամադրի՝ ամբողջ արևմտյան Զանգեզուրի շրջանը մեզ կտաք», մինչև երբ եք կռվելու. Բաքվի ձայնը
Բաքուն պնդում է այսպես կոչված Զանգեզուրի միջանցքի ստեղծումը։ Ադրբեջանի ապագա ծրագրերը ներառում են Արևելյան Զանգեզուրի շրջանում գտնվող Զանգիլանի կապը Արևմտյան Զանգեզուրի հետ, ապա Օրդուբադի միջոցով Նախիջևանի և Թուրքիայի հետ։ Երևանը համաձայն չէ Ադրբեջանի արևմտյան շրջաններից Հայաստանի տարածքով Նախիջևան տրանսպորտային միջանցք ստեղծելու գաղափարին:
Eli. «Հայերը պետք է ներքին կարգով որոշեն, թե ինչ են ուզում՝ խաղաղությո՞ւն, թե՞ պատերազմ»:
Թուրքիայի արտգործնախարար Մևլութ Չավուշօղլուն հայտարարել է Զանգեզուրի միջանցքի բացման անհրաժեշտության մասին։ Նրա խոսքով Անկարան ցանկանում է կարգավորել հարաբերությունները Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև։
«Մենք ցանկանում ենք, որ խաղաղության պայմանագիր ստորագրվի Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև։ Զանգեզուրի միջանցքը պետք է բացվի Բաքվի և Երևանի միջև ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն»,- ընդգծել է նախարարը։
«Карабахский Вестник» հեռագրային ալիքը մեկնաբանություններ է հավաքել բաժանորդներից:
Admin. «Ես կցանկանայի հուսալ, որ Ադրբեջանի կառավարությունը թույլ չի տա Հայաստանին և Օստուրցախի ծաղրածուներին Զանգեզուրի միջանցքը կապել Լաչինի միջանցքի կամ Ղարաբաղի հետ։ Եթե նման թեմա առաջանա, ապա ավելի լավ է Իրանով ճանապարհ կառուցենք ու մոռանանք Հայաստանի մասին՝ միաժամանակ փակելով Լաչինի փոսն ու վերջացնելով Ղարաբաղի կրկեսը»։
Elçin. «Լաչինի միջանցքը պետք է ոչ թե Հայաստանին, այլ Ռուսաստանին, ուստի Երևանը պարզապես հրաժարվում է դրանից։ Երևանին ռուսամետ Ղարաբաղ պետք չէ»:
Anar. «Նույնիսկ ավելի լավ: Թող արտասահմանյան անձնագրեր պատրաստեն, որ հասնեն Ղարաբաղ»։
UDudaka հեռուստաալիքի հեղինակները մեկնաբանել են Ռուբենյանի այն խոսքերը, թե Զանգեզուրի միջանցքի մասին Անկարայի հայտարարությունները վնասում են հայ-թուրքական կարգավորմանը։
Admin. ««Եթե բռնաբարությունն անխուսափելի է, ապա հանգստացեք և վայելեք», - ասում է իմաստությունը: Զանգեզուրի միջանցքը նույնքան անխուսափելի է, որքան Զաբուխի և Լաչինի վերադարձը, որը մինչև վերջերս ձեզ «անհնար» էր թվում»։
Ֆարհադ Մամեդովի հեղինակային «FM Opinion» հեռագրային ալիքում բաժանորդ Օրխանը մեկնաբանել է Զանգեզուրի միջանցքի մասին լուրերը:
@MegasAlexander. «Դուք շատ լավ հասկանում եք, որ Հայաստանի տարածքով միջանցք չի լինելու։ Գոնե ռուս սահմանապահներ կլինեն: Դա արդեն անխոչընդոտ անցում է։ Իրանը դեմ է միջանցքին, Ռուսաստանը դեմ է միջանցքին, Հայաստանն ինքը դեմ է միջանցքին: Ակնհայտ է, որ միջանցք բառիս բուն իմաստով չի լինելու»։
FM Chat-ի կարծիքը. «Զանգեզուրում միջանցք չի լինելու, Լաչինում էլ չի լինելու…»:
Հայաստանի Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Գրիգորյանը հայտարարել է, որ Երևանը Ադրբեջանին չի տրամադրի Զանգեզուրի միջանցքը։ Հայկական կողմը, ըստ նրա, պնդում է սահմանային վերահսկողության լինելու հարցում:
Mahir Atayev. «Հայերին չեն հարցնի»:
Ala Ali. «Զանգեզուրի միջանցքը չե՞ք տրամադրի՝ ամբողջ արևմտյան Զանգեզուրի շրջանը մեզ կտաք»:
Իլհամ Ալիևը տեսանյութը հրապարակվել է BUDROOO NEWS YouTube ալիքում, որտեղ խոսել է միջանցքի մասին: Օգտատերերը մեկնաբանություններ են թողել:
Gvadelupa. «Ալիևը, միևնույն է, Զանգեզուրը կվերցնի: Ռազմական ուժի օգնությամբ, տնտեսական կամ քաղաքական ճնշումներով, կամ կաշառքով, բայց ամեն դեպքում դա կվերցվի, դա ընդամենը ժամանակի խնդիր է»։
Cabbar Sattarov. «Ադրբեջանը խաղաղ, բազմամշակութային, հանդուրժող երկիր է: Մենք խաղաղություն ենք ուզում։ Հայեր, մինչև ե՞րբ ենք կռվելու»:
Эльвин Эльвинович. «Ինչպես միշտ դատարկ խոսքեր, իսկ ժողովուրդն ամենուր է տառապում»: