9 տարի առաջ այս օրն Ադրբեջանն իր առաջ խնդիր էր դրել` ռազմական արկածախնդրության միջոցով լուծել ղարաբաղյան կոնֆլիկտը և հայերի գոյության հարցը վերջնականապես փակել          Դոլարն էժանացել է, ռուբլին՝ թանկացել, ինչ փոխարժեքներ են սահմանվել ապրիլի 2-ի համար       Ապրիլի 2-ին վթարային աշխատանքներով պայմանավորված կդադարեցվի հետևյալ հասցեների ջրամատակարարումը
Իրանը և Նախիջևանը ուսումնասիրում են երկաթուղային փոխադրումների ոլորտում համագործակցության ուղիները
Հունվարի 13-ին Նախիջևանում Իրանի գլխավոր խորհրդական Սեյեդ Ահմադ Հոսեյնին և Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետության երկաթուղիների կազմակերպության ղեկավար Մահեր Ալիևը քննարկել են երկաթուղային փոխադրումների ոլորտում երկկողմ համագործակցությունը. հունվարի 14-ին հայտնել է իրանական IRNA գործակալությունը:
Հանդիպման ընթացքում Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետության երկաթուղիների կազմակերպության ղեկավարն անդրադարձել է Լեռնային Ղարաբաղի ճգնաժամի ավարտից հետո տարածաշրջանում ստեղծված հնարավորություններին՝ համոզմունք հայտնելով, որ իրադարձությունները շահեկան են տարածաշրջանի բոլոր երկրների, այդ թվում՝ Ադրբեջանի Հանրապետության և Իրանի Իսլամական Հանրապետության համար:
Ալիևը շեշտել է, որ երկաթուղու շահագործմամբ, որի շինարարությունը գրեթե ավարտված է, կտրուկ կավելանա նաև իրանական տարածքներով տարանցման ծավալը: «Ըստ այդմ, տարածաշրջանի երկրները, այդ թվում՝ Ռուսաստանը, Ադրբեջանի Հանրապետությունը և Անդրկովկասի տարածաշրջանի հանրապետությունները, իրանական տարածքներով կկապվեն Բանդար Աբբասի և Պարսից ծոցի ափին գտնվող իրանական այլ նավահանգիստների հետ»,- հավելել է նա: