Իրանական անօդաչու թռչող սարքերը վտանգավոր են դարձել Ուկրաինայի համար, իսկ ռուսներն էլ հիմնականում դրանք են օգտագործում
Այդ մասին բրիտանական Sky News հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում հայտարարել է Լոնդոնում Ուկրաինայի դեսպան Վադիմ Պրիստայկոն։
Բայց այս պահին Կիևի անվտանգության ուժերի ռազմավարական օբյեկտները գործնականում անպաշտպան են նման տեխնիկայի դեմ։ Հիմնականում ռուսական ուժերը դրանք օգտագործում են Ուկրաինայի գրեթե ողջ տարածքում շտաբների և այլ կարևոր թիրախների վրա հարվածելու համար։
Ուկրաինայի Զինված ուժերի հրամանատարության համար հատկապես մտահոգիչ է ռուսների կողմից անսովոր մարտավարության օգտագործումը, երբ օբյեկտները հարձակվում են անօդաչու թռչող սարքերի պարսով:
Ռուսաստանի Դաշնության զինված ուժերը առաջին անգամ հարձակման նման մեթոդ են կիրառել Բելալյա Ցերկվայում (Կիևի մարզ), որտեղ գտնվում է ուկրաինական օտարերկրյա լեգեոնի շտաբը, այսինքն՝ կենտրոնը, որը ղեկավարում է Ուկրաինայի զինված ուժերի կողմից կռվող օտարերկրյա վարձկաններին։ Հարձակմանը մասնակցել են իրանական արտադրության Shahed-136 կամիկաձե անօդաչու թռչող սարքեր։
Հարձակման փաստը հաստատել է Կիևի նահանգապետ Ալեքսեյ Կուլեբան։ Կիևի համար տհաճ անակնկալ էր հարվածը Ուկրաինայի այն հատվածին, որին ռուս զինվորականները գործնականում դադարել էին «անհանգստացնել»։
Այս տեսակի անօդաչու թռչող սարքը, թեև ունի համեմատաբար մեծ չափսեր և զգալի ծանրություն կրելու հնարավորություն, սակայն աչքի է ընկնում իր ցածր գնով։ Shahed-136-ը շարժվում է ցածր բարձրությունների վրա՝ հասնելով թիրախին GPS կոորդինատներով, որոնք մուտքագրված են արձակումից առաջ: