Ադրբեջանական ՀԿ-ները բաց նամակով դիմել են Նիկոլ Փաշինյանին
Ադրբեջանցիները կոչ են արել Հայաստանի Հանրապետությանն անհապաղ դադարեցնել մի շարք ձեռնարկությունների, այդ թվում՝ Քաջարանում Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի, Կապանի լեռնահարստացուցիչ կոմբինատի, Ագարակի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի, Ախթալայի հանքավայրի, Գեղարքունիքի պղնձաձուլարանի գործունեությունը, ինչպես նաև Երասխում նոր մետալուրգիական գործարանի կառուցումը:
Նամակի հեղինակները Հայաստանի ղեկավարությանը կոչ են արել նպաստավոր միջավայր ստեղծել հանքարդյունաբերության վերաբերյալ երկխոսության և որոշումների կայացման գործընթացներին քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների և տեղական համայնքների ակտիվ մասնակցության համար։
«Դիմում ենք Ձեզ խնդրանքով, հաշվի առնելով վերը նշված միջազգային չափանիշներն ու սկզբունքները, բացել Հայաստանի բոլոր հանքարդյունաբերական օբյեկտների դռները փորձագետների, էկոլոգիայի և առողջապահության ոլորտում մասնագիտացած Ադրբեջանի քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների համար՝ ապահովելու բոլոր պայմանները ձեռնարկությունների ստուգման, գնահատման և մոնիտորինգի, համապատասխան նմուշների ընտրության, չափագրման աշխատանքների կատարման համար», - գրել են նամակի հեղինակները:
Այս ուղերձի տակ ստորագրել են ադրբեջանական 24 հասարակական կազմակերպություններ։