Ինչ որ պայմանավորվածություն կա երկու կողմերի միջև, որից մենք տեղյակ չենք. Տեսանյութ
Նրա դիտարկմամբ հնարավոր է ինչ-որ պայմանավորվածություն կա երկու կողմերի միջև, մի գործընթաց, որից մենք տեղյակ չենք: «Սա սողացող պատերազմ է, մեր հասարակությանը արյունաքամ անելու համար: Ադրբեջանը իր առջև դրված պլանը փայլուն ձևով է կատարում: Ինչ ուզում է լինի պատերազմ լինելու է: Մենք գործ ունենք բանականություն չունեցող պետության հետ, որը հավասարազոր է «Իսլամական պետությանը», ուղղակի ճանաչված է ՄԱԿ-ի կողմից: Գերտերությունները հարաբերություններ են պահում նրա հետ նավթի պատճառով: Բացի այդ, եթե ալիևները տապալվեն, ծայրահեղական սունիներն են իշխանության գալու: Պետք է հայտարարվի, որ նման պետության հետ Հայաստանը խոսելու բան չունի և դուրս գա բանակցություններից՝ պատրաստվելով ինքնապաշտպանության։ Դա է ելքը»,-եզրափակեց քաղաքագետը:
Ըստ նրա՝ Հայկական կողմն անչափ բարի է Ադրբեջանի հանդեպ,
անհասկանալիորեն հանդուրժող ու ընդառաջող է: «Միայն հայերն ու միայն Հայաստանն է, որ հողերի բանակցություն է վարում:
Ես չեմ հասկանում 20 և ավելի տարիներ մենք բանակցում ենք: Պատրաստ ենք ի վնաս մեզ, մեր պատմական ազատագրված հողերից տարածքներ հանձնել իրենց: Ադրբեջանը չի համաձայնում, ասելով՝ ես ավելին եմ ուզում: Դրանից հետո պատերազմում է՝ ցույց տալու համար, որ ստատուս քվոն իր համար անընդունելի է և դրանից հետո մենք սկսում ենք խոսել Ադրբեջանի հետ՝ ինչի՞ մասին»: