Տեսանյութ.Ադրբեջանն իր գլխին սարքեց. Տավուշում տեղի ունեցած մարտերը փաստացի փլուզեցին իսրայելական դրոնների անհաղթելիության մասին լեգենդը
Երևանի մարշալ Խանփերյանցի անվան ռազմաօդային ինստիտուտում կազմակերպվել է ադրբեջանական անօդաչու թռչող սարքերի ցուցահանդես, որոնք խոցվել կամ գրավվել են հայ-ադրբեջանական սահմանին վերջերս տեղի ունեցած մարտական գործողությունների ընթացքում, ինչպես նաև շատ ավելի վաղ:
ՀՀ ՊՆ–ն ցուցադրել է Ադրբեջանի ԶՈՒ–ի խոցված և առգրավված անօդաչուները
Ցուցադրվածների թվում են եղել ինչպես ամբողջական, անվնաս դրոններ, որոնք հաջողվել է որսալ ռադիոէլեկտրոնային պայքարի համակարգի օգնությամբ, այնպես էլ ոչնչացված հետախուզական և հարվածային ԱԹՍ-ների բեկորներ: Մասնավորապես, վերջին ռազմական գործողությունների ընթացքում Տավուշում խոցվել կամ գրավվել են իսրայելական արտադրության Orbiter 3, Orbiter 2, SkyStriker, Harop դրոններ։
Չորս օրվա ընթացքում Տավուշում ընդհանուր առմամբ չեզոքացվել Է 13 դրոն, ևս մեկն այդ օրերին ոչնչացվել է Արցախում։
Եվս մեկական Hermes 180 և Orbiter 3 գրավվել են համապատասխանաբար 2012 և 2017 թվականներին։ Սակայն ցուցահանդեսին չկային հուլիսի 14-ին հայկական ուժերի կողմից մարտերի ընթացքում խոցված Hermes 900 ռազմավարական հետախուզական դրոնի բեկորները։
Ինչպես պարզաբանեց ինստիտուտի ղեկավար, գեներալ-մայոր Դանիել Բալայանը՝ այդ ԱԹՍ-ին հարվածել են մեծ բարձրության վրա, դրա բեկորները գտնելն ու հավաքելը շատ ավելի բարդ է, քան ցուցադրված մյուս նմուշներինը:
Եվս մեկ հարվածային SkyStriker «գերեվարվել է» ռադիոէլեկտրոնային պայքարի համակարգերի միջոցով, բայց քանի որ դրա լիցքը չի պայթել, և այն դեռ պետք է վնասազերծվի, ուստի այդ նմուշը նույնպես ցուցադրության չի դրվել:
Բալայանի խոսքով ՝ վերջին իրադարձությունները ցույց տվեցին, որ աշխարհում լավագույններից մեկը համարվող իսրայելական դրոնները գրեթե անզոր են հայկական ԶՈՒ հակաօդային պաշտպանության հմուտ և գրագետ հաշվարկների առաջ:
Բալայանը նշեց, որ առանձին քննարկման են արժանի հայկական արտադրության անօդաչու սարքերը, որոնք ապացուցեցին, որ ոչնչով պակաս չեն իրենց իսրայելական մրցակիցներից: Այդ է վկայում վերջին մարտերի ընթացքում ադրբեջանական բանակին հասցրած վնասների մասշտաբը։
Իր հերթին ՀՀ ԶՈՒ ՀՕՊ զորքերի շտաբի պետ, գնդապետ Գարիկ Մովսիսյանը նշում է, որ 2016 թ․-ի ապրիլյան պատերազմից հետո հայկական զինված ուժերն անհրաժեշտ հետևություններ են արել և համակարգված աշխատանք են կատարել հակառակորդի ԱԹՍ-ների չեզոքացման համար ՀՕՊ հատուկ հաշվարկների նախապատրաստման ուղղությամբ: