Կոմանդոսի «քաղաքական կտակը».Շուշիի վերաազատագրումը լրիվ իրատեսական է. կա ոչ միայն ռազմական ազատագրման, այլ նաեւ այլ տարբերակներ
Նա մեջբերեց Կոմանդոսի «քաղաքական կտակը», որտեղ նա նշել է. «Հայրենիքի փրկության այս օրհասական պահին ստեղծված ծանր իրավիճակից դուրս գալու համար անհրաժեշտ է ստեղծել քաղաքացիական խորհուրդ, որի կազմում կընդգրկվեն հայ մտավորականներ, հասարակական եւ քաղաքական գործիչներ, որոնց վստահում է հայ ժողովուրդը: Հայաստանի եւ Սփյուռքի բոլոր կենսունակ եւ մարտունակ ուժերի ջանքերով պետք է կառուցել կենսունակ եւ հզոր Ազգային պետություն»:
Մանասարյանի խոսքով, արդեն Քաղաքացիական խորհուրդը գործում է եւ այն այլ ուժերի միաբանման կողմնակից է. «Սա է ճանապարհը որպես ազգային պետություն կերտելու եւ այս վիճակից դուրս գալու համար: Նրա քաղաքական կտակի ամբողջ իմաստը սա է, հորդորն է հայ ժողովրդին միաբանվելու, ոչ թե առանձին-առանձին հատվածական պայքար մղելու»,-ասաց նա:
«Մենք համոզված ենք, որ Շուշիի վերաազատագրումը լրիվ իրատեսական է: Ես ասեմ, որ կա ոչ միայն ռազմական ազատագրման, այլ նաեւ այլ տարբերակներ, բայց դրա համար համախմբվածություն է պետք: Այդ առումով Քաղաքացիական խորհրդում գործում են 12 հանձնախմբեր, որոնցից յուրաքանչյուրն իր ռեսուրսները մոբլիզացրել է եւ այս զորաշարժը շարունակվելու է»,-ասաց Թաթուլ Մանասերյանը: