Եթե Թուրքիան նախապայմաններ առաջ քաշի, Հայաստանը կդադարի բանակցել
«Թուրքիան ուղղակի ասում է, որ Հայաստանի հետ իր հարաբերությունները կարգավորելիս հաշվի է նստելու Ադրբեջանի կարծիքի հետ։ Դա իր խնդիրն է, ում հետ ուզում է` հաշվի նստի։ Բայց մենք ասում ենք` առանց նախապայմանների, ինքն ասում է` այո՛, առանց նախապայմանների։ Երբ որ կլինի նախապայման, կդադարեցվեն շփումները»,- ասաց պատգամավորը։
Նա նաև վստահեցրեց, որ Հայաստանի ու Թուրքիայի հատուկ ներկայացուցիչների հանդիպումների ընթացքում նույնպես Արցախի հարցը չի քննարկվում։
«Նրանք քննարկում են ոչ թե նախապայմաններ, նրանք քննարկում են` ինչպես ձևավորել աշխատանքային խմբեր, որոնք կնախապատրաստեն բանակցություններ։ Բանակցությունները կվերաբերեն հարաբերությունների հաստատմանը, սահմանների բացմանը` առանց նախապայմանների»,- ասաց նա։
Վիգեն Խաչատրյանը նաև նշեց, որ Թուրքիայի հետ դիվանագիտական հարաբեությունների հաստատումն ու սահմանների բացումը դեռ չի նշանակում, թե Հայաստանը դադարելու է խոսել Ցեղասպանությունից։ Նրա խոսքով` Ցեղասպանության ճանաչման հարցում Հայաստանի դիրքորոշումը անկախության 30 տարիների ընթացքում չի փոխվել։