Տեսանյութ.Ադրբեջանը, ինչպես պոտենցիալ ՆԱՏՕ-ի անդամ, ավելի հետաքրքիր է Արևմուտքի համար` թե՛ ռազմական, թե՛ ռեսուրսային առումով
Վերջինս նշեց, որ Հյուսիսատլանտյան դաշինքն ունի համագործակցության տարբեր մոդելներ նախկին ԽՍՀՄ երկրների հետ։ Հայաստանը, ասաց նա, հանդիսանալով Ռուսաստանի դաշնակից, ՀԱՊԿ-ի անդամ, Իրանի հետ խորը համագործակցության ձգտող երկիր իրենց կողմից չի դիտարկվում հյուսիսատլանտյան դաշինքի անդամի դերում.
"Ես կարծում եմ, որ Ադրբեջանը, ինչպես պոտենցիալ ՆԱՏՕ-ի անդամ, ավելի հետաքրքիր է Արևմուտքի համար` թե՛ ռազմական, թե՛ ռեսուրսային առումով։ ՆԱՏՕ մտնելու համար Ադրբեջանի դիմաց կա մեծ խոչընդոտ ՝ Արցախը։ Ադրբեջանն ու Թուրքիան միասին պետք է լուծեն այս հարցը, որպեսզի Ադրբեջանը կարողանա ինտեգրվել հյուսիսատլանտյան ալյանսի մեջ, քանի որ Արևմուտքը նման տարածքային խնդիրներ չի հանդուրժի»,- հավելեց ռուս գործիչը: