Ինչու է հետաձգվել ՀԱՊԿ առաջնորդների գագաթնաժողովը
«Մասնավորապես, հայկական կողմի խնդրանքը հաշվի առնելով, որը վկայակոչել էր դեկտեմբերի 9-ին ընտրություններով ավարտվող նախընտրական արշավը, որոշեցինք ՀԱՊԿ նիստը [գագաթնաժողովը] չանցկացնել [դեկտեմբերի 6-ին]»,- նշել է նա:
Կրեմլի ներկայացուցչի խոսքով՝ այսպիսով, ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պարտականությունները կշարունակի կատարել Վալերի Սեմերիկովը: Խոսելով նոր գլխավոր քարտուղարի թեկնածության մասին՝ նա նշել է, որ «մի քանի տարբերակներ կան»:
Ուշակովը հայտարարել է, որ մինչեւ տարեվերջ հազիվ թե կայանա ՀԱՊԿ նոր գագաթնաժողով:
Հիշեցնենք, որ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը օրերս անդրադարձել էր այդ թեմային՝ նշելով, որ մեկնելու է Սանկտ Պետերբուրգ, որտեղ սակայն տեղի է ունենալու միայն Եվրասիական տնտեսական միության բարձրագույն խորհրդի նիստը. «ՌԴ նախագահն ինձ հետ հեռախոսազրույցում առաջարկել է դեկտեմբերի 6-ին նախատեսված ՀԱՊԿ գագաթնաժողովը չանցկացնել՝ մինչեւ աշխատանքային կարգով այդ հարցը չքննարկենք, բայց, միեւնույն ժամանակ, դեկտեմբերի 6-ին ունենք Եվրասիական տնտեսական միության բարձրագույն խորհրդի նիստը, որը Սանկտ Պետերբուրգում տեղի է ունենալու, եւ ես մասնակցելու եմ այդ նիստին»։