Իրանը ՌԴ-ի հետ միասին պետք է պաշտպանի Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը, եթե ՌԴ-ն ուժեղ ներկայություն չապահովի ՀՀ սահմաններին, դա անելու են Ադրբեջանը, Թուրքիան ու Իսրայելը
Իրանական Irdiplomacy վերլուծական կայքում հրապարակված հոդվածում փորձագետն ընդգծել է, որ Բաքուն, օգտվելով այն իրավիճակից, որ ամբողջ աշխարհի ուշադրությունը սևեռված է Պաղեստինի և Իսրայելի վրա, փորձում է առաջ տանել Հայաստանի տարածքի նկատմամբ իր ծավալապաշտական նկրտումները: Հոդվածի հեղինակն իսրայելա-պաղեստինյան հակամարտության վերջին լարվածության ֆոնին ուշադրություն է հրավիրել Ադրբեջանի և Իսրայելի ամուր հարաբերությունների վրա՝ շեշտելով, որ դրանք այնքան խորն են, որ Բաքուն անգամ ձևականորեն չի փորձում դատապարտել Պաղեստինի նկատմամբ Իսրայելի գործողությունները: Այս համատեքստում, իրանցի փորձագետը հետևյալ դիտարկումն է արել.
«Այս հանգամանքը հատկապես պետք է զգոնություն հաղորդի այն մարդկանց, ովքեր կարծում էին, որ Ադրբեջանի կողմից Ղարաբաղի գրավումն ու Հայաստանի հետ Իրանի սահմանի կրճատումը չի հակասում Իրանի շահերին՝ միայն նրա համար որ, Ադրբեջանն իսլամական երկիր է համարվում»:
Մովահեդիանը շեշտել է, որ Իրանի և Ռուսաստանի լռության ու անգործության պարագայում Բաքուն կփորձի շարունակել Սյունիքի օկուպացիան: Հեղինակն ընդգծել է, որ Թուրքիայի ու Իսրայելի ազդեցության տակ գտնվող Ադրբեջանից կախվածություն չունենալու տեսանկյունից Իրանի համար հայ-իրանական սահմանի գոյությունը անհրաժեշտություն է: Հոդվածում շեշտվել է, որ եթե ՌԴ-ն ուժեղ ներկայություն չապահովի ՀՀ սահմաններին, դա անելու են Ադրբեջանը, Թուրքիան ու Իսրայելը:
Մովահեդիանը կարծիք է հայտնել, որ Իրանը ևս պետք է մասնակցի խաղաղապահ առաքելությանը, և ՌԴ հետ միասին պաշտպանի Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը: