Ալիևը ձեւական պատրվակ է ստեղծում Հայաստանի դեմ պատերազմելու
«Մենք դեռ համբերություն ենք ցուցաբերում, բայց դա անսահմանափակ չէ։ Եթե 2020 թվականի նոյեմբերի եռակողմ հայտարարության այս երկու կարևոր կետերը չկատարվեն, մենք այլ ելք չենք ունենա, քան համարժեք գործելու»,- ասել է Ալիևը։
Բնականաբար, Ալիևի բոլոր մեղադրանքներն անհիմն են, քանի որ Հայաստանը բազմիցս է հայտարարել, որ Արցախում չունի սեփական զինված ուժեր։ Ինչ վերաբերում է Նախիջևան մուտքին, ապա Հայաստանը նույնպես բազմիցս և տարբեր մակարդակներում, այդ թվում ԱՊՀ երկրների ղեկավարների նույն հանդիպմանը, ի դեմս Նիկոլ Փաշինյանի, հայտարարել է, որ պատրաստ է Ադրբեջանին անարգել մուտք ապահովել և նույնիսկ լրացուցիչ անցակետեր ստեղծել իր սահմանը, սակայն Բաքուն հրաժարվում է տրամադրված տրանսպորտային հաղորդակցություններից պնդելով և Հայաստանից պահանջում է Լաչինի նման միջանցք, որի շուրջ պայմանավորվածություն կողմերի միջև չկան և երբեք էլ չեն եղել։ Սա խոսում է այն մասին, որ Ալիևը ձեւական պատրվակ է ստեղծում Հայաստանի դեմ հերթական ագրեսիայի համար։