Օդային թիրախների խոցումը ՀՀ երկնքում. Ռուսական ռազմակայանի ավիացիան փորձարկում է, կատարելագործվել են հրաձգային դիպուկահարները տարբեր միջոցներով
Առաջին փուլում կստուգվի զորամիավորման մարտական հերթապահության մեջ գտնվող զինծառայողների մարտական պատրաստության, անձնակազմի օպերատիվ պատրաստության, սպառազինության և ռազմական տեխնիկայի մակարդակը:
Իրականացվելու է նաև զինծառայողների տեսական գիտելիքների ստուգում:
Ստուգողական հաջորդ փուլի ընթացքում անձնակազմը ուսումնամարտական խնդիրներ կկատարի բարձրլեռնային պայմաններում՝ անվավոր և զրահատանկային տեխնիկայի վարման վարժություններ, հրաձգություն բոլոր տեսակի սպառազինություններից, ինչպես նաև կհանձնի հատուկ, տեխնիկական, մարտավարական, շարային և ֆիզիկական պատրաստության, ռազմական տեղագրության և ճառագայթային, քիմիական ու կենսաբանական պաշտպանության նորմատիվներ:
Նշվում է նաև, որ Հայաստանում ՀՌՕ-ի ռուսական ռազմակայանի հրաձգային դիպուկահարների վաշտերի զինծառայողները Կամխուդ լեռնային զորավարժարանում պլանային վարժանքի շրջանակում կատարելագործել են տարբեր միջոցներով, այդ թվում՝ համազարկային կրակով թիրախները խոցելու հմտությունները:
Բացի այդ, օպերատիվ-մարտավարական և բանակային ավիացիայի անձնակազմերը ուսումնամարտական թռիչքներ կիրականացնեն, որոնց ընթացքում մի շարք առաջադրանքներ կկատարեն ուսուցման ձմեռային շրջանի ստուգման շրջանակներում:
Բազմաթիրախային ՄիԳ-29 կործանիչների օդաչուները կմշակեն օդային մարտի վարումը, օդանավակայանի տարածքի պաշտպանությունը և օդային թիրախների որսումը, բարդ ու բարձրագույն պիլոտաժի տարրեր կկատարեն տարբեր բարձրությունների տիրույթում, այդ թվում՝ բարձրլեռնային շրջաններում:
Մի-8ՄՏՎ-5 և Կա-52 ուղղաթիռների անձնակազմերը խոցելու են ցամաքային թիրախներ, որոնք նմանակում են պայմանական հակառակորդի կենդանի ուժին ու տեխնիկային, վերաբազավորումներ են կատարելու պահեստային օդանավակայանում, ինչպես նաև մշակելու են փոխգործակցությունը ռուսական ռազմակայանի ստորաբաժանումների հետ Ալագյազ և Կամխուդ բարձրլեռնային զորավարժարաններում: