Զբոսաշրջության ընդլայնումը երկու երկրների անվտանգության արտացոլումն է, զբոսաշրջիկները խաղաղության, բարեկամության, սուրհանդակներն են
Հայաստանում Իրանի Իսլամական Հանրապետության դեսպան Մեհդի Սոբհանին, հիշատակելով Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ու Իսլամական հեղափոխության գերագույն առաջնորդի հանդիպումը, միջոցառման ընթացքում ընդգծել է Հայաստանի հետ հարաբերությունների համակողմանի զարգացմանն ուղղված քաղաքական վճռականությունը։
Անդրադառնալով երկու երկրների մշակութային հարաբերությունների կարևորությանը՝ Մեհդի Սոբհանին զբոսաշրջությունն անվանել է այդ հարաբերությունների կարևորագույն մասը և ասել. «Այս ոլորտը կարող է մեծ ներդրում ունենալ երկու երկրների տնտեսական առաջընթացի և մարդկային կապերի մեջ»։
Նա նաև հավելել է. «Զբոսաշրջության ընդլայնումը երկրների անվտանգության արտացոլումն է, և զբոսաշրջիկները երկու երկրների խաղաղության, բարեկամության, անվտանգության և հանգստության սուրհանդակներն են»։
Դեսպանը բարձր է գնահատել Իրանի Իսլամական Հանրապետության զբոսաշրջության և ավտոմոբիլային ֆեդերացիայի և Հայաստանի ավտոմոբիլային ֆեդերացիայի ջանքերը՝ ուղղված հայ վարորդների անձնական մեքենայով Իրան ճամփորդելու դյուրացմանը և նշել. «Այս քայլն մեծացնում է ճամփորդության հաճույքը ուղևորների համար»։
Վերջում Մեհդի Սոբհանին, անդրադառնալով Իրանի զբոսաշրջության և ավտոմոբիլային ֆեդերացիայի պատմությանն ու միջազգային կազմակերպություններին անդամակցությանը, հայկական կողմին կոչ է արել օգտվել այս մեծ կարողություններից։