Պաշտոնական Բաքվի արձագանքը՝ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությանը
Ըստ պաշտոնական Բաքվի՝ այս հայտարարությունը լուսաբանության կարիք ունի, քանի որ «չկան փաստաթղթեր և որոշումներ, որոնք կկարողանան հիմնավորել այդ հայտարարությանը»։
Բացի այդ, Ադրբեջանի ԱԳ նախարարության հայտարարությունում նշվում է նաև, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի տարածած վերջին հայտարարության համաձայն՝ բանակցային գործընթացի ձևաչափը փոփոխության ենթակա չէ, և այդ մասին խոսել են ԵՄ բարձր ներկայացուցիչներ։ Այս փաստն ամբողջ Բաքուն Հայաստանին ուղղված լուրջ ազդակ և Ադրբեջանի դիրքորոշմանն աջակցություն է համարում։ Հայտարարության մեջ հաջորդիվ ներկայացված է Ղարաբաղյան կարգավորման մասին Բաքվի ունեցած պաշտոնական տեսակետը, ապա հղում է արվում ԵԱՀԿ Նախարարների խորհրդի 1992-ի մարտի 24-ի լրացուցիչ նիստի որոշմանը։ Դրա համաձայն՝ ԵԱՀԿ գործող նախագահողին հանձնարարվում է հրավիրել Մինսկի խաղաղ համաժողով՝ Լեռնային Ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման համար՝ արձանագրելով, որ «ընտրյալ և մյուս ներկայացուցիչներին Լեռնային Ղարաբաղից գործող նախագահողը համաժողովին կհրավիրի որպես շահագրգիռ կողմ՝ միայն համաժողովին մասնակից պետությունների հետ խորհրդակցելուց հետո»։
Բաքուն ընդգծում է, որ «ընտրված և մյուս ներկայացուցիչներ» ասելով պետք է նկատի ունենալ ԼՂ ինչպես հայ, այնպես էլ ադրբեջանցի համայնքներին: