Հայաստանում էլեկտրաէներգիայի եւ գազի սակագները կարող են բարձրանալ. Փորձագետ
Բայց եթե մոդելը փոխվի, ինչը շատ բարդ, համակարգված աշխատանք է պահանջում եւ մենք աստիճանաբար կենտրոնանանք ավելի էժան էլեկտրաէներգիայի ներմուծման վրա, ապա, ըստ փորձագետի, հնարավոր կլինի նույնիսկ մասամբ իջեցնել էլեկտրաէներգիայի սակագինը: Սա կարճաժամկետ ազդեցություն կունենա, բայց երկարաժամկետ կտրվածքով բացասաբար կազդի էներգետիկ անվտանգության համակարգի վրա:
«Մենք կդադարեն որպես խաղացողներ ներկայանալ տարածաշրջանային էներգետիկ շուկայում: Չեմ բացառում, որ «Գազպրոմ Արմենիա»-ն շուտով կարող է դիմել Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողով՝ գազի սակագների բարձրացման նպատակով: Հայաստանի համար սահմանին գազի գինը հավանաբար կմնա նույնը (165 դոլար՝ 1000 խորանարդ մետրի դիմաց), ինչը իշխանությունները կփորձեն որպես լուրջ քաղաքական ձեռքբերում ներկայացնել: Սակայն, ըստ էության, դա ռիսկեր է ստեղծում «Գազպրոմ Արմենիա» ընկերության համար, որը դժգոհ է նախորդ տարվա 5-6 տոկոս սակագնի բարձրացումից:
Հաշվի առնելով այն բացասական միտումները, որոնք ներկայումս նկատվում են ընկերությունում (ներդրումային ծրագրի վերանայում, աշխատողների կրճատում եւ այլն)՝ «Գազպրոմ Արմենիա»-ն, պահպանելով գինը սահմանին, ստիպված է լինելու դիմել ՀԾԿՀ՝ սակագները բարձրացնելու համար: Ամենայն հավանականությամբ, ընկերությունը կփորձի գները եւս առնվազն 5-6 տոկոսով բարձրացնել»,- հավելեց Դավթյանը:
Հիշեցնենք, որ Հայաստանում վերջին անգամ գազի սակագները բարձրացվել են 2020-ի հունիսին, իսկ էլեկտրաէներգիայի համար՝ 2021-ի փետրվարին:
2020 թվականի հունիսի 19-ից սկսած ջերմոցային տնտեսությունների եւ գյուղատնտեսական արտադրանք վերամշակող ձեռնարկությունների համար գազի սակագինը 212 դոլարից 224 դոլար էր դարձել 1000 խորանարդ մետրի դիմաց: Ամսական ավելի քան 10 հազար խորանարդ մետր գազ օգտագործող բաժանորդների համար սակագինը 255 դոլար է սահմանվում 1000 խմ-ի համար:
2021 թվականի փետրվարի 1-ից սոցիալապես անապահով ընտանիքների եւ բաժանորդների համար, ովքեր ամսական մինչեւ 400 կվտ/ժամ էլեկտրաէներգիա են սպառում, էլեկտրաէներգիայի սակագները մնացել են անփոփոխ: Այլ բաժանորդների համար սակագինը բարձրացել է 3 դրամով 1 կՎտ /ժ-ի համար: