Իրանի վրա ցանկացած հարձակում կարժանանա վճռական պատասխանի. ՄԱԿ-ում Իրանի ​​ներկայացուցիչ
Իրանի վրա ցանկացած հարձակում կարժանանա վճռական պատասխանի. ՄԱԿ-ում Իրանի ​​ներկայացուցիչԻրանի Իսլամական Հանրապետությունը վճռականորեն կպատասխանի երկրի, նրա շահերի և քաղաքացիների վրա ցանկացած հարձակման։ Այդ մասին հայտարարել է ՄԱԿ-ում Իրանի մշտական ներկայացուցիչ Ամիր Սաիդ Իրավանին։
Իրանի դեսպանն ասել է, որ Իրանի հիմնական քաղաքականությունն է վճռական պատասխան տալ թշնամիներին, եթե նրանք հարձակվեն երկրի, նրա շահերի և քաղաքացիների վրա։
Պատասխանելով լրագրողների հարցերին՝ Իրավանին հերքել է Հորդանանում ամերիկյան ռազմաբազայի վրա մահացու հարձակումից հետո վերջին երկու օրվա ընթացքում Իրանի և ԱՄՆ-ի միջև միջնորդների միջոցով հաղորդագրությունների փոխանակման մասին լուրերը:
«Նման հաղորդագրություններով չեն փոխանակվել»,- ընդգծել է ՄԱԿ-ում Իրանի ներկայացուցիչը։
Որոշ լրատվամիջոցներ պնդում են, որ Վաշինգտոնը Թեհրանին ուղերձ է հղել, որ չի ցանկանում լայնածավալ պատերազմ, սակայն նման սցենարի դեպքում պատերազմը կուղեկցվի ԱՄՆ-ի շեղաշարժերով, և ի պատասխան՝ Իրանը զգուշացրել է, որ ցանկացած հարձակում իր տարածքի վրա կարմիր գիծ է և կարժանանա համապատասխան արձագանքի։