Շարունակելու ենք իրար երեսի նայել ու խաբե՞լ,ստի վերջը եկել է,ով ինձ խաբի, աչքիս գրողն է դառնալու
Փաշինյանը նշեց, որ չեն լինելու այլևս արտոնյալներ, այլևս 50-50 կիլոգրամներով առանց մաքսատուրք վճարելու ապրանք չի ներկրվելու. «Չեն լինելու անսկզբունք կոմպրոմիսներ: Չի լինելու, որ ցույցեր անեն ու ասեն, որ սա են ուզում, նա են ուզում: Ցույց արեք, երբ կհասնեք այն քանակի, որ մենք կհասկանք իրար հետ գործ չունենք անելու, ցտեսություն կասենք, շնորհակալություն կհայտնենք: Բայց մենք չենք համաձայնվելու իրար երեսին նայելուն ու իրար ֆռցնելու: Չի լինելու ուրիշ տարբերակ ոչ մեկի համար, բերելու եք, մաքսազերծելու եք: Խաբեություն ու սուտը դարձել են հասարակական հարաբերությունների հիմնական օղակ: Ես թույլ չեմ տալու ինձ հետ այսպես հարաբերվել: Ստի վերջը եկել է: Ով ինձ խաբի, իմ աչքի գրողն է դառնալու»:
Վարչապետը խոսեց նաև փողոցային առևտրի մասին. «Մի քանի օր առաջ լսում էի, որ մարդիկ բողոքում էին՝ հայտարարելով, թե դրա՞ համար են արել հեղափոխություն: Մի՞թե հեղափոխությունն արել ենք, որ Երևանը վերածենք արևելյան բազարի»:
«Է, իհարկե, մենք հեղափոխություն ենք արել, որ Երևան քաղաքի կենտրոնը սարքենք Ստամբուլի բազար: Բա, իհարկե, բա ուրիշ հո դրա համար չենք արել: Մաշտոցի պողոտան դարձնում ենք արևելյան բազար, բա ուրիշ ինչի՞ համար ենք արել հեղափոխությունը»:
Վ.Էնֆիաջյանը Ն. Փաշինյանին հորդորեց չնյարդայնանալ՝ ասելով, որ ինքն ընդամենը խնդիրն է բարձրաձայնել, որ մեր երկրի քաղաքացիներն են դիմել:
Նա մեջբերեց Փաշինյանի երեկվա խոսքից՝ «ավելի լավ է աշխատել, քան չաշխատել»:
Ըստ Էնֆիաջյանի՝ մեր պարագայում խնդիրները բազում են և քաղաքացիներն էլ համաձայն են, որ կանոնակարգվի, բայց աստիճանական մոտեցում կա, պետք է այլընտրանք առաջարկել:
Նա նշեց, որ պաշտոնյաները փոխանակ կաբինետներում որոշումներ կայացնելու, լավ կանեն ոլորտի ներկայացուցիչների հետ խորհրդակցեն, առավել ևս՝ փակ սահմաններով երկրում բիզնես զարգացնելը հեշտ չէ:
Ն.Փաշինյանի կարծիքով՝ դրա համար նախ պետք է հստակեցնել՝ առևտրային նպատակով, և բոլոր հարցերը կընկնեն իրենց տեղը, իսկ ինչ վերաբերում է ոչ առևտրային նպատակով բեռներին, ապա կառավարությունն իր կամքը ցույց էր տվել, բայց այն չարաշահվել էր:
Նա նշեց, որ այժմ ԵԱՏՄ կարգավորումն է գործում, որով էլ առանց մաքսազերծման բեռի քաշը իջել է:
«Եթե էդ մարդիկ խոստովանեն, որ բիզնես են անում, եկեք նստենք՝ խոսենք, իհարկե, պատրաստ ենք քննարկել, շա՞տ է հարկը, թող ապացուցեն, որ ձեռնտու չի»,- ասաց Ն.Փաշինյանը՝ նկատելով, որ այդտեղ էլ կոռուպցիոն սխեմա է եղել, և նախկինում հարկերը շատ են դրել, որ կոռուպցիոն սխեմայով իջեցնեն: Իսկ հիմա, ըստ նրա, կոռուպցիոն սխեման փակել են, հարկային վճարներն ավելացել են:
Վարչապետը նշեց, որ այժմ Հարկային օրենսգրքի փոփոխում են և սիրելի հայրենակիցներին հրավիրում են քննարկելու. «Բայց ասում ենք՝ մի՛ խաբեք մեզ, մի՛ խաբեք մեզ, մենք էլ ձեզ չենք խաբում: Ով ինձ փորձի խաբել, իմ աչքի գրողն ա, ով ուզում ա լինի: Ձեր համար տենց չի՞, եթե մեկը փորձի ձեր աչքերի մեջ նայի ու խաբի, ի՞նչ ա լինելու ձեր ռեակցիան»: