Տեսանյութ.Մինչեւ փետրվարի 1-ը Էլեկտրաէներգիայի սակագինը չի բարձրանա, իսկ գազի գնի որոշակի բարձրացման անհրաժեշտություն կա
«Որովհետեւ այն գումարները, որոնք այս գազի գնի բարձրացման պարագայում կառաջանան էներգահամակարգում, կառավարելի են, համակարգի ներքին ռեսուրսների հաշվին այդ հարցը հնարավոր է լուծել»,-ասաց նա:
Նշենք, որ «Գազպրոմ Արմենիա» ընկերությունը հայտ է ներկայացրել, որպեսզի գազի սակագինը Հայաստանում բարձրանա 11 տոկոսով, իսկ ՀԽԿ հանձնաժողովը առաջարկներ է արել, ըստ որի գազի սակագինը կբարձրանա 4,5 տոկոսով: Ընդ որում սակագինը չի բարձրանա բնակիչ բաժանորդների, ինչպես նաեւ սոցիալապես անապահով խմբերի համար: Այն կբարձրանա մասնավորապես ջերմոցների եւ վերամշակող ընկերությունների համար:
«Դեռեւս քննարկումներում ես փաստական հանգամանք չեմ տեսել, որ մեր աշխատակազմի արած հաշվարկները ենթարկվեն փոփոխության, բայց դեռ վերջնական չէ»,-ասաց Բաղրամյանը:
Դիտարկմանը, որ «Գազպրոմ Արմենիայի» տնօրենը հանձնաժողովի նիստում նշել է, որ եթե սակագնի բարձրացում չլինի, իրենք չեն կարողանա անհրաժեշտ սպասարկումն ապահովել, ՀԾԿՀ նախագահն ասաց. «Չեմ կարծում, որ նա այն ենթատեքստում է ասել, որ այլեւս չեն կարող շահագործել: Ինձ թվում է՝ դա ընդհանուր ասվեց՝ այսօր գործող գների համեմատությամբ: Մեր աշխատակազմի հաշվարկներն էլ են դա ցույց տալիս, որ այսօրվա գները որոշակի բարձրացման անհրաժեշտություն ունեն»:
Հարցին, թե ինչպես ստացվեց, որ «Գազպրոմ Արմենիան» առաջարկում էր գները բարձրացնել 11 տոկոսով, իսկ Հանձնաժողովն առաջարկել է դա անել 4,5 տոկոս, Գարեգին Բաղրամյանը պատասխանեց. «Մենք քննարկում ենք առաջիկա 10 տարվա ավելի կայուն եւ կանխատեսելի սակագնային քաղաքականություն ունենալու հնարավորություն «Գազպրոմ Արմենիայի» հետ: Այդ հաշվարկները եւ իրավական դաշտը, այսինքն սակագնի հաշվարկման մեթոդիկան ներկայացված է հանրությանը: Դա նախատեսում է առաջիկա 10 տարիների համար կապիտալ ներդրումների մի մեծ փաթեթ, շուրջ 500 մլն դոլար: Նախատեսում է այդ ներդրումների դիմաց արդյունքների ակնկալում, եւ առաջիկա 10 տարիներին բավականին կանխատեսելի սակագնային մարժա ենք ունենալու: Այսինքն կախված նրանից, թե սահմանին ինչ գազի գին կունենանք, այդ գնից կախված բավականին կանխատեսելի կլինի մարժան եւ սպառողների համար վերջնական գները»: