Ահա թե ինչու համաձայն չէ.1975 թ.ամենաօպտիմալ ու ճշգրիտ քարտեզով սահմանազատման դեպքում Ադրբեջանը ստիպված կլինի դուրս գալ օկուպացված տարածքներից
Նույն միտքը հունիսի 4-ին կրկնել է անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը։ Հաջորդ օրը՝ հունիսի 5-ին, Ադրբեջանի արտգործնախարարը պարզաբանել է, որ 1975 թվականի քարտեզի հիման վրա սահմանազատման շուրջ պայմանավորվածություններ ձեռք չեն բերվել։ Նրա խոսքով, Ադրբեջանը մինչ այժմ բանակցություններ է վարում «ոչ թե հատուկ ընտրված քարտեզի, այլ իրավական նշանակություն ունեցող բոլոր փաստաթղթերի վերլուծության և դիտարկման հիման վրա»։ Այստեղ ինտրիգն այն է, որ Հայաստանը պետական մակարդակով (չնայած առայժմ միայն խոսքով) հայտարարել է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության ճանաչման մասին, մինչդեռ Բաքուն մինչ այժմ ձեռնպահ է մնացել Հայաստանի տարածքային ամբողջականության ճանաչման վերաբերյալ նույն հրապարակային հայտարարություններից, այն է՝ 29,8 հազար քկմ-ի սահմաններում Հայաստանի ճանաչմանը: Բացի դա:
Պատասխանելով հարցին, թե ինչո՞ւ է Երևանը պնդում կոնկրետ այդ քարտեզի վրա, Հայաստանի ազգային արխիվի նախկին տնօրեն Ամատունի Վիրաբյանը Sputnik Արմենիայի հետ զրույցում ասել է, որ այդ քարտեզն ունի ամենամեծ մասշտաբը՝ 1:100000-ի։ Այսինքն, քարտեզի վրա 1 սմ-ը հավասար է 1 կմ-ի։ Դա այդ մասշտաբի և նման ճշգրտության միակ քարտեզն է։ Նրա խոսքով, այն, որ ադրբեջանցիները չեն ցանկանում սահմանազատել այդ քարտեզի հիման վրա, խոսում է մեկ բանի մասին. «Նրանք չեն ցանկանում նահանջել 2021 թվականի մայիսին ներխուժած և 2022 թվականի սեպտեմբերյան պատերազմի ժամանակ գրավված տարածքներից»։ Խոսքը Գեղարքունիքի Կութ, Վերին Շորժա գյուղերի, Ջերմուկի (Վայոց ձոր) մերձակա ընդարձակ տարածքների, ինչպես նաև Սյունիքի Իշխանասար և Ներքին Հանդ գյուղերի տարածքների մասին է։ 1975 թվականի քարտեզի համաձայն, սահմանազատման դեպքում Ադրբեջանը ստիպված կլինի դուրս գալ այդ օկուպացված տարածքներից։