Ատամնաբուժարանում անզգայացումից հետո 7-ամյա տղայի սրտի աշխատանքը սկսել է արագորեն նվազել, գրանցվել է մահ
Ատամնաբուժարանում անզգայացումից հետո 7-ամյա տղայի սրտի աշխատանքը սկսել է արագորեն նվազել, գրանցվել է մահԿրասնոյարսկում ատամնաբուժական զննման ժամանակ հայտնաբերվել են ժամկետանց դեղամիջոցներ և անհրաժեշտ սարքավորումներով չհագեցած կաբինետներ, որտեղ մահացել է յոթ տարեկան տղա, հայտնում է մարզային դատախազությունը Telegram-ի իր ալիքում։
Նախկինում բաժանմունքը հայտնել էր, որ հունիսին ծնողները Բոլշեմուրտինսկի շրջանից երեխայի են բերել Կրասնոյարսկ՝ մանկական ատամնաբույժի մոտ։ Բուժումը նախատեսված էր հանգստացնող միջոցներով: Անզգայացումից հետո տղայի սրտի աշխատանքը սկսել է արագորեն նվազել: Վերակենդանացման աշխատանքների ընթացքում նրա ինքնազգացողությունը վատացել է։ Դեպքի վայր ժամանած շտապօգնությունը առձանագրել է երեխայի մահը։
Ռոսպոտրեբնադզորի և Արտակարգ իրավիճակների նախարարության մասնագետների մասնակցությամբ դատախազական ստուգումը բազմաթիվ խախտումներ է հայտնաբերել կլինիկայի աշխատանքում, հետևաբար՝ գրասենյակները հագեցած չեն ծառայությունների մատուցման համար անհրաժեշտ սարքավորումներով, իսկ բուժանձնակազմը ապահովված չէ։ Դարակներում հայտնաբերվել են անձնական պաշտպանիչ միջոցներ, բացի այդ, տարածքներում չկան տարհանման ելքեր և ծխի հեռացման համակարգեր։
Որոշվել է հարուցել վարչական վարույթ՝ տեխնիկական կանոնակարգերը չկատարելու, լիցենզավորման պահանջները, աշխատանքի պաշտպանության և հրդեհային անվտանգության կանոնները խախտելու համար։